Koncerty Filharmonii Narodowej w sezonie 2019/2020

Środy godz. 18.00


W KRĘGU MUZYKI LATYNOAMERYKAŃSKIEJ

18.09.2019r.
mezzosopran, tenor, klarnet, fortepian
Zapraszamy w daleką podróż do krajów Ameryki Łacińskiej na spotkanie z ich kulturą muzyczną, ciekawą, egzotyczną, ale mało u nas znaną. Odmienność i wielobarwność muzyki latynoamerykańskiej ma swoje źródło w różnych tradycjach muzycznych, jakie tu występują i na siebie oddziałują, wynika z połączenia hiszpańskich elementów melodycznych, indiańskiego instrumentarium i afrykańskich wpływów rytmicznych. Tym, co ją wyróżnia, jest właśnie bogactwo rytmów i mnogość tańców - żywiołowych, namiętnych, wyrażających wielkie emocje i temperament mieszkańców tej części świata. Samba, rumba, tango zrobiły zawrotną karierę nie tylko na parkietach tanecznych, ale i w muzyce artystycznej, zachwyciły wielu kompozytorów ze Starego Kontynentu, czego dowody znajdziemy w proponowanym programie.
Dla odmiany w koncercie dla dzieci prym będą wiodły melodie, które pozbieramy z różnych zakątków świata. Czy uda się nam odgadnąć, skąd one pochodzą? W jakim powstały kraju? Przed wiekami, czy może niedawno? Warto się o tym przekonać.

INSTRUMENTY PAGANINIEGO

9.10.2019r.
skrzypce, gitara
Niccolo Paganini był chyba najsłynniejszym wirtuozem skrzypiec w całej historii muzyki. Wszędzie gdzie się pojawiał, wywoływał sensację swoją grą. Według legendy w zamian za nieprzeciętne umiejętności miał on zaprzedać duszę diabłu. Jednak w rzeczywistości do mistrzostwa doszedł dzięki talentowi i wyjątkowej pracowitości. Nie wszyscy wiedzą, że Paganini był także znakomitym kompozytorem oraz... gitarzystą! Na gitarę napisał wiele utworów solowych, a także kameralnych, w których łączył ją chętnie ze skrzypcami. Te właśnie mało znane kompozycje włoskiego artysty oraz inne duety na skrzypce i gitarę znajdziemy w programie anonsowanego koncertu.
W koncercie dla dzieci będzie można posłuchać strunowych fantazji granych na ulubionych instrumentach Niccolo Paganiniego - skrzypcach i gitarze - oraz opowieści o ich tajemnicach i ciekawej historii.

KUNSZT DAWNEGO TAŃCA - BAROK

6.11.2019r.
para tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza, skrzypce barokowe, klawesyn
Tym razem program z udziałem artystów Baletu Dworskiego Cracovia Danza poświęcimy sztuce tanecznej epoki baroku. Na najwyższy poziom wzniosła się ona we Francji, w otoczeniu Ludwika XIV. Władca, który sam był znakomitym tancerzem i zatrudniał na swoim dworze najwybitniejszych choreografów tego czasu, uczynił z tańca i muzyki nie tylko ulubioną dworską rozrywkę, ale także narzędzie propagandy. Podczas koncertu zaprezentujemy najważniejsze barokowe tańce, które królowały na wystawnych balach i w przedstawieniach baletowych najpierw w Wersalu, a następnie na wszystkich europejskich dworach. Do podparyskiej rezydencji Króla Słońce udamy się też z dziećmi. Opowiemy im o modnych strojach i tańcach, o dworskiej etykiecie oraz przybliżymy fascynującą postać Ludwika XIV, który zmienił oblicze francuskiej sztuki i całego swojego kraju.


MUZYCZNE PORTRETY - MAREK GRECHUTA

11.12.2019r.
dwoje wokalistów, skrzypce, flet, fortepian
Po Agnieszce Osieckiej, Kabarecie Starszych Panów i Wojciechu Młynarskim bohaterem kolejnej odsłony cyklu poświęconego historii polskiej piosenki uczynimy Marka Grechutę. Z wykształcenia architekt, z zamiłowania malarz, jako piosenkarz obdarzony niezapomnianym głosem, kompozytor, poeta i artysta o wrażliwej duszy był jedną z najważniejszych postaci na polskiej scenie muzycznej. Pozostawił po sobie wiele poetyckich piosenek o niepowtarzalnym klimacie, które okazały się ponadczasowe. Z przyjemnością przypomnimy więc niektóre z nich oraz przybliżymy osobę ich twórcy i wykonawcy.
Młodszych słuchaczy, jak w każdym sezonie artystycznym, zaprosimy do kolorowego świata bajek, filmów i musicali. W koncercie zabrzmią zarówno utwory dobrze znane, jak i te rzadziej wykonywane. Dzięki dwójce wokalistów, którym będą towarzyszyć skrzypce, flet i fortepian, nasza dziecięca publiczność pozna nowych bohaterów i ich niezwykłe, często bardzo zabawne „historie pisane dźwiękami".

W STRONĘ NOWEGO ŚWIATA

15.01.2020r.
aktor, trąbka, fortepian
W nowym sezonie artystycznym pragniemy kontynuować opowieść o fenomenie kultury amerykańskiej zapoczątkowaną programem Ameryka, Ameryka z muzyką wokalną i fortepianową. Tym razem uwagę poświęcimy poezji powstałej w Stanach Zjednoczonych w XIX i XX wieku. W interpretacji aktora zabrzmią wiersze najważniejszych poetów amerykańskich, jak Edgar Allan Poe, Walt Whitman, czy Bob Dylan. Atrakcyjną oprawę muzyczną zapewnią im trąbka i fortepian.
Dzieciom zaproponujemy natomiast opowieść o Czerwonym Kapturku w autorskim opracowaniu Jana Brzechwy. Przygody dziewczynki, która musi przemierzyć las, by dotrzeć do domku babci, od lat bawią i uczą małych słuchaczy.
Dodatkową atrakcją koncertu będą piosenki napisane specjalnie na tę okazję.


W.A. MOZART - BASTIEN l BASTIENNE

5.02.2020r.
Przedstawienie operowe w kostiumach
sopran, tenor, bas, fortepian
Jak powszechnie wiadomo, Wolfgang Amadeusz Mozart cieszył się sławą „cudownego dziecka". Nie bez powodu, bowiem swój pierwszy utwór skomponował mając zaledwie 5 lat. Wcześnie też urzekła go i zafascynowała sztuka operowa, która stała się jego największą muzyczną pasją. Można powiedzieć, że dzieła operowe stanowią fundament imponującego dorobku genialnego twórcy. Mozart miał zaledwie 12 lat, gdy w 1768 roku na zamówienie wiedeńskiego lekarza- magnetyzera, Antona Mesmera napisał jednoaktową operę Bastien i Bastienne, wykonywaną z powodzeniem aż do dzisiaj. Właśnie tę nieskomplikowaną, pełną uroku sielankę opowiadającą o miłości tytułowych bohaterów przedstawi starszej i młodszej publiczności nasz zespół operowy.

POD NIEBEM PARYŻA

25.03.2020r.
flet, akordeon, perkusja
Muzyka francuska zawsze ujmowała słuchaczy swoim wyjątkowym urokiem, lekkością, elegancją i wdziękiem. Zawsze też odznaczała się szczególną dbałością o bogatą, wysmakowaną kolorystykę dźwiękową. Wydaje się, że brzmienie fletu, akordeonu i perkusji dobrze współgra z jej charakterem, dlatego te trzy instrumenty posłużą nam do prezentacji dorobku francuskich kompozytorów. Flet i akordeon należą do rodziny instrumentów dętych, która we Francji cieszy się szczególnymi względami. Usłyszymy je zarówno w muzyce dawnej, w której akordeon zastąpi organy, jak i w utworach współczesnych, posługujących się nowym językiem dźwiękowym. Znakomicie potrafi go wyrazić perkusja, która często służy artystycznym eksperymentom i fascynuje różnorodnością brzmienia. Dzieci zabierzemy na przechadzkę po stolicy Francji. Przy dźwiękach muzyki z różnych epok będziemy spacerowali po bulwarach nad Sekwaną, starych zaułkach miasta, a także odwiedzimy nowoczesną dzielnicę La Defence, zwaną „paryskim Manhattanem". Pod niebem Paryża z pewnością spotkamy wielu dobrych znajomych.


SPOKOJNIE, TO TYLKO ROCK'N'ROLL

22.04.2020r.
para tancerzy, saksofon, gitara elektryczna, fortepian
W połowie lat pięćdziesiątych XX wieku z połączenia „białego" stylu country oraz „czarnego" rhythm and bluesa i boogie-woogie narodził się w Stanach Zjednoczonych rock'n'roll – muzyka rozrywkowo-taneczna adresowana do młodych odbiorców, która odegrała ważną rolę w walce z uprzedzeniami rasowymi i podziałami społecznymi. Była symbolem pokoleniowego buntu i zachodzących w tym czasie przemian obyczajowych. Jej głos intensywnie wybrzmiał również w szarej PRL-owskiej rzeczywistości, najpierw w Gdańsku, gdzie pionierską rolę odegrał Franciszek Walicki i klub Rudy Kot, a później w innych polskich miastach. O rock'n'rollowej rewolucji w Polsce opowie kolejny program taneczno- pantomimiczny. Przy dźwiękach saksofonu i gitary elektrycznej, razem z parą taneczną odwiedzimy warszawskie lokale rozrywkowe, a nawet szkolne zabawy i przypomnimy największe światowe przeboje tamtych czasów oraz popularne u nas piosenki Nataszy Zylskiej, Ireny Santor, czy Mieczysława Fogga. Dzieci także czeka dobra zabawa przy dźwiękach i rytmach rock'n'rolla, twista i boogie-woogie. Z tymi szalonymi tańcami związana jest historia niezwykłej znajomości Ewy i Piotra, o której chętnie opowiemy.

CHOPIN - POETA FORTEPIANU

13.05.2020r.
sopran, wiolonczela, fortepian
W 2019 roku upłynie sto siedemdziesiąt lat od śmierci Fryderyka Chopina, a w 2020 roku będziemy obchodzić dwieście dziesiąte urodziny kompozytora. Te dwie rocznice stanowią dobrą okazję, by w sezonie 2019/2020 przedstawić koncert monograficzny poświęcony wielkiemu polskiemu twórcy, geniuszowi muzyki fortepianowej. Chopin jak nikt inny wydobył z fortepianu pełnię jego możliwości brzmieniowych i technicznych i podporządkował je ekspresji muzycznej o nieznanej dotąd intensywności. Jego utwory urzekają poetyckim pięknem, bogactwem i głębią emocji, dlatego zawsze wywołują żywy oddźwięk wśród słuchaczy. Choć twórczość Chopina, ba, całe jego życie było skoncentrowane wokół fortepianu, to pozostawił on również utwory na wiolonczelę oraz pieśni, które obok dzieł fortepianowych złożą się na repertuar tego koncertu.
Tematem spotkania z młodszymi słuchaczami będzie dzieciństwo Fryderyka Chopina. Upłynęło ono w Warszawie w początkach XIX wieku oraz na wakacyjnych wyjazdach na wieś, m.in. do Szafami na Kujawach. To tam mały Frycek chłonął ducha polskiej muzyki ludowej, by po latach wyrazić go w artystycznej formie i zakląć w dźwiękach mazurków. Chopinowskie mazurki, a także walce, polonezy i pieśni będą muzyczną ilustracją naszej opowieści.


DWORSKIE FANFARY l INNE CZARY

3.06.2020r.
dwie trąbki, dwa puzony, tuba
Instrumenty dęte blaszane mają w Europie bogatą i bardzo długą historię. Ze względu na swój mocny, donośny dźwięk służyły początkowo do grania różnego rodzaju sygnałów i fanfar. Później, dzięki ulepszeniu konstrukcji, znalazły zastosowanie w muzyce symfonicznej, jazzowej i popularnej. Ważne miejsce zajmują także w kameralistyce, gdzie występują zwykle w pięcioosobowych zespołach. Możliwości brzmieniowe i wyrazowe instrumentów potocznie nazywanych „blachą" oraz trudną technikę gry na nich zaprezentuje w efektownych utworach z różnych epok-od renesansu po wiek XX- Wah-Wah Brass, czyli pięciu utalentowanych i pełnych pasji młodych instrumentalistów związanych z warszawską uczelnią muzyczną. W ich programie nie zabraknie przebojów muzyki klasycznej, rozrywkowej i filmowej, co dodatkowo uczyni koncert wyjątkowo atrakcyjnym.
Mali słuchacze przekonają się na własne oczy i uszy, że czary mogą być różne i niejedno mają imię. Poznają też sekrety budowy instrumentów dętych blaszanych i dowiedzą się, że ich przodkami były... zwierzęce rogi.

Gminny Ośrodek Upowszechniania Kultury w Różanie © 2015 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Szukaj